Advertorial · Ethos Car Care
Car Care JournalAn Ethos Car Care publication

Your Coated Car Still Needs Cleaning. Give the Light Dirt a Simple Routine.

DEFY combines light-soil cleaning and ceramic finishing in a spray, wipe, and dry-buff method. Bring back the gloss between full washes, from $41.00 for a 16oz bottle.

DEFY Ceramic Waterless Wash 16oz bottle

DEFY Ceramic Waterless Wash

★★★★★ 4.97 from 559 store-listed reviews

  1. 1. Mistpanel and microfiber
  2. 2. Wipegently, fresh faces
  3. 3. Buffdry before it dries
Clean, condition, coatNo bucket, no hose, no rinse16oz $41.00
By the Ethos Detailing Desk · updated
Owner photos from DEFY reviews on ethoscarcare.com. Todd D., Feb 2021: “Easily picks up the light dirt and dust.” cesar m., Oct 2020: “Water Beading and the Shine its Great.”
Paid product guide from Ethos Car Care, based on DEFY's formula, directions, and store-listed review aggregate. Review quotes are verbatim excerpts from DEFY reviews on ethoscarcare.com, shown with the reviewers' own photos. Product and surface images are illustrative; no controlled coating test is reported.

Owners’ own photos · ★★★★★ 4.97 from 559 DEFY reviews

The coating gave the car a finish you enjoy looking at. Keeping that appearance is an ongoing job: light dust returns, fingerprints show up, and another full wash is not always the task you want to start.

Choose a maintenance routine by the dirt on the car and the care instructions for its coating. A new bottle should have a clear role in that routine.

Start With Cleaning Before Diagnosing the Coating

If water behavior changes, clean the surface using the coating maker's recommended method before drawing conclusions. Residue, contamination, and the underlying coating can all affect the finish.

Adding another spray is not a diagnosis. For unexplained problems, ask the installer or coating maker to assess the surface. For ordinary light dirt, use a suitable maintenance cleaner.

What is on the paint decides the move
Wipe it

Light dust, fingerprints, light soil between full washes

Spray, wipe gently, dry-buff with DEFY

Rinse first

Mud, sand, gravel, heavier contamination

Rinse or hand wash before any wipe

Ask

Water behavior changed and cleaning did not bring it back

Ask the installer or coating maker; another spray is not a diagnosis

Customer photo: deep reflections on a black Ford Edge after DEFY (Michael S.)
Michael S., July 2020: “I have a new black Ford Edge I washed it recently so it was just dusty, used the ethos detail spray then the defy and I was amazed on how great it looks”

Four Checks for a Coated-Car Cleanup

These practical details matter more than guessing compatibility from an ingredient name:

This keeps cleaning, topping, and coating assessment from becoming one confused task.

Use the Care Plan That Came With the Coating

If the installer left a maintenance schedule, follow it. Ask for compatible product guidance where it is missing, and retain service records when the coating's terms require them.

What DEFY Adds During Light Cleaning

DEFY combines cleaning agents with ceramic resins and Ethos's Insta-Bond technology. The wipe removes light soil, and the completed application leaves gloss, slickness, and a hydrophobic finishing layer.

The Coated-Car Light-Cleaning Routine

1
Mist DEFY straight onto a panel and into a clean microfiber. No bucket, no hose, no rinse.
2
Wipe gently and turn to fresh microfiber faces as dirt collects.
3
Before DEFY dries, use a separate clean, dry microfiber to buff away the haze, then move to the next area.
Spraying DEFY ceramic waterless wash onto a glossy dark hood and wiping with microfiber
Illustration of the spray-and-towel method. The cleaning and dry-buffing steps are both part of the application.
Keep the Finishing Job in Context DEFY leaves a ceramic-resin layer as part of light cleaning. A dedicated topper, decontamination treatment, or coating repair is a separate decision based on the surface and its care requirements.

Choose the Product Role Before the Bottle

Product-specific detail sprayDEFY
Main jobThe cleaning or finishing task its formula coversEligible light cleaning plus ceramic finishing
The finish it leavesDepends on the productGloss, slickness, hydrophobic finish
ApplicationFollow its own surface and towel methodSpray, wipe gently, dry-buff before drying
If the underlying coating has a problemAssess using the coating maker's guidanceAssess using the coating maker's guidance
Starting setupThe selected product and suitable supplies$41.00 DEFY bottle or $59.00 microfiber kit
Choose DEFY for Light Maintenance →

Make the First Area Easy to Inspect

Start on a cool, lightly dirty area. Spray the surface and microfiber, wipe gently, then dry-buff the haze before the product dries. Inspect the finish before continuing around the vehicle.

Use enough fresh cloths to keep dirt from moving with you to the next panel.

Customer photo: rain beading on a silver car after DEFY (John)
John, July 2020: “Rained right after washing beads water extremely well”
Refresh My Coating, From $41.00

DEFY's Store-Listed Reviews

4.97
★★★★★
out of 5, across 559 store-listed DEFY reviews

The store-listed product record contains 559 reviews and an average that rounds to 4.97/5. Read that feedback alongside the intended use and application method. Read the DEFY Reviews →

Customer photo from John's review (ceramic-coated F-150)
★★★★★
“I waterless washed my ceramic coated f150 in under 10 minutes with 3 microfibers and used less than a 1/4 of a bottle.”
John · ceramic-coated F-150 · Oct 2024
Customer photo from Chris Z.'s review (topper on a coating)
★★★★★
“Use this as a topper on the Graphene Matrix coating. Gloss and shine is crazy insane.”
Chris Z. · topper on a coating · Nov 2020
Customer photo from Michael P.'s review (over a ceramic wax)
★★★★★
“Bought this and used it as a water less wash for my car that I applied ceramic wax pro on back in march. Product cleans really well, makes the surface slick and shiny almost instantly.”
Michael P. · over a ceramic wax · Jul 2020
Three Details to Keep in the Routine
01
Choose the cleaning method for the dirt. Rinse heavy contaminants before wiping.
Assess the surfaceProduct-use guidance
02
Keep clean cloth faces available as dirt collects, with a separate dry towel reserved for buffing.
Keep towels freshProduct-use guidance
03
Finish a small area before DEFY dries. Inspect for remaining haze before moving on.
Buff the area clearProduct-use guidance

Straight Answers To The Common Questions

Can the wrong detail spray really hurt my ceramic coating?
Compatibility depends on the specific product and coating. Follow the coating maker's care instructions rather than assuming an entire ingredient category is safe or harmful. Ask the installer about unexplained changes in the finish.
How often should I use it?
When light soil needs cleaning. Follow your coating's care schedule too; do not repeatedly wipe an already-clean car simply to add more product.
I do not have a coating yet. Can I still use it?
Yes. DEFY cleans, conditions, and lays a ceramic layer on bare paint too. The brand says you can build more protection by applying additional layers.
What is the difference between a detail spray and a spray coating?
DEFY cleans light soil and leaves a ceramic finish. A dedicated spray coating such as RESIST focuses on protection or topping after cleaning. It is not a one-time replacement for all future maintenance.
Is it safe on glass and trim?
DEFY is a multi-surface formula made to clean and coat any exterior surface it touches. As with any product, spot-test first if you are unsure about a specific trim.
From $41.00 sounds cheap. What is the catch?
The $41.00 price is for the 16oz bottle. The microfiber kit is $59.00, two bottles are $68.00, and the gallon is $88.00. Coverage depends on the vehicle and soil.

Return Eligibility

30-DAY
UNUSED GOODS
Returns require unused, unopened products in original packaging within 30 days; sale items are excluded. Contact Ethos before returning an eligible order.

DEFY Ceramic Waterless Wash: clean, condition, and coat in one wipe, on a coated car or bare paint

Ethos DEFY Ceramic Coating Waterless Wash 16oz bottle Ceramic resins + Insta-Bond · light-soil maintenance
From $41.00
16oz bottle$41.00$2.56/oz
16oz + microfiber kit$59.00Bottle plus towels$68.00
2 x 16oz bottles$68.00$2.13/oz$82.00
1 gallon (128oz)$88.00$0.69/oz

Pick the size on the next page. Prices are the current store prices.

Start Maintaining My Coating →

A ceramic-resin finish during the light-cleaning routine.

DEFY: 4.97/5 across 559 store-listed reviews

P.S.: Keep the coating care plan and the everyday cleanup working together. DEFY gives light dirt a smaller spray-and-towel routine, with a glossy finish after the dry buff. Save diagnosis and repair for the coating problems that need them.
Maintain Your Coating With DEFY → From $41.00

Bottle, microfiber kit, two-bottle, and gallon options

Paid advertisement from Ethos Car Care. Product facts reflect DEFY's stated formula and directions; the 4.97/5 rating and 559-review count are store-listed feedback. Review quotes are verbatim excerpts from DEFY reviews on ethoscarcare.com, shown with the reviewers' own photos; no controlled product comparison is presented. Product and surface images are illustrative and do not prove coating failure, repair, or remaining service life. Prices and available options may change.
Reviews · Privacy Policy · Terms of Service
Refresh My CoatingDEFY · from $41.00 · 4.97/5 across 559 reviews